Mikrofony – co warto wiedzieć zanim kupisz

Wybór przetworników głosu sklep z mikrofonami ma ogromny. Aby kupić taki, który najbardziej pomoże Ci  w pracy, musisz wiedzieć nieco o ich budowie i przeznaczeniu. Inny będzie Ci potrzebny do podcastów, inny do śpiewania, nagrywania instrumentów itd. Wielkość i wygląd to sprawa drugorzędna, ale również bardzo istotna. 

Kiedy kupić mikrofon dynamiczny?

Ten typ przetwornika przyda się tam, gdzie zbędne jest rejestrowanie najcichszych dźwięków. Taki mikrofon nie będzie rejestrował szelestów i zminimalizuje mlaskanie podczas wypowiedzi. Sprawdzi się przy nagrywaniu podcastów oraz występów na scenie. Możesz nabyć go w dwóch wariantach: z kablem i bezprzewodowy, z czego ten drugi jest najbardziej wygodny podczas występów na scenie, gdzie się ruszasz, przemieszczasz.

Gdy masz zamiar nagrywać podcasty i filmiki wideo, możesz posługiwać się przetwornikiem z dołączonym kablem. Sklep z mikrofonami (zobacz produkty) będzie miał jedne modele z przewodem umocowanym do sprzętu na stałe, drugie z wtyczką. Różnią się także rozmiarem. Mogą być wielkości tzw. krawatowej, czyli maleńki mikrofonik zapinany na klips do np. kołnierzyka bluzki.

Możesz mieć je wmontowane do słuchawek. Jeżeli potrzebujesz przetwornika do nagrania dźwięków gitary, perkusji oraz innych instrumentów muzycznych, wybierz mikrofon dynamiczny instrumentalny. To poręczny mały sprzęt, którego mocujesz za pomocą uchwytu bardzo blisko instrumentu lub na nim samym.

Mikrofon pojemnościowy do studia i koncertu orkiestry?

Aby zadowolić wszystkich korzystających z przetworników dźwięku, sklep z mikrofonami posiada również takie, które będą czułe na każdy nawet minimalny dźwięk. Przydaje się do tego mikrofon pojemnościowy. Doskonale zarejestruje np. delikatne muskanie rózgi o talerze perkusji, pojedyncze szarpnięcie struny przy harfie itp.

Sprzęt ten wzmacnia siłę dźwięku i głosu. W trakcie prowadzonej audycji w studio, gdy coś mówisz lub prowadzisz dialog z zaproszonym do studia gościem, ten typ mikrofonu zda egzamin bardzo dobrze. W celu wyeliminowania mlaskania podczas wypowiedzi, nałóż na mikrofon gąbkę lub przystaw do niego tzw. plujkę.