Czym jest sterylizator do butelki

sterylizator do butelki

Wiele rodziców podczas kompletowania wyprawki dla dziecka zastanawia się, czy sterylizator do butelki jest im w ogóle potrzebny. Prawda jest taka, że jeśli planują karmić dziecko butelką to sterylizator do butelek powinien być ważną pozycją na ich liście rzeczy do kupienia. Nie jest on niezbędny, ale może znacząco ułatwić im życie.

Do czego służy sterylizator do butelki?

Sterylizator do butelek (czytaj więcej) jest to specjalny pojemnik, do którego wkłada się używane przez dziecko butelki i smoczki. Można do niego włożyć również niektóre części laktatora wykorzystywanego podczas odciągania pokarmu.

Następnie pojemnik umieszcza się w mikrofalówce na kilka minut. Pozwoli to na zabicie większości bakterii znajdujących się na smoczku czy butelce.

Czy sterylizacja jest potrzebna? W jaki sposób można wysterylizować butelki?

W przypadku noworodków, wcześniaków oraz niemowlaków sterylizacja butelek jest bardzo ważna. Teoretycznie zaleca się, żeby sterylizować butelki co najmniej do momentu skończenia przez dziecko 6. miesiąca życia, ale jest to bardzo orientacyjna granica. Jeśli dziecko ma wrażliwy układ pokarmowy, męczy się z częstymi biegunkami itp, to butelki powinny być sterylizowane jeszcze dłużej.

Wcześniejsze pokolenia radziły sobie ze sterylizowaniem butelek i smoczków poprzez ich gotowanie we wrzątku. Ten sposób spełniał swoje zadanie jednak wymagał dużo więcej zachodu. Trzeba było posiadać odpowiednio duży garnek, dodatkowo czynność ta była dużo bardziej czasochłonna. Samo zagotowanie takiej ilości wody w garnku zajmowało sporo czasu, nie wspominając już o tych kilku minutach gotowania butelek. Następnie trzeba było butelki wyjąć z wrzątku uważając, żeby się przy okazji nie poparzyć gorącą wodą czy gorącymi butelkami.

Sterylizacja butelek przy pomocy sterylizatora jest dużo wygodniejsza, a przede wszystkim dużo krótsza. Uniwersalny rozmiar sterylizatorów sprawia, że pasują właściwie do każdej kuchenki mikrofalowej. Sam proces sterylizacji trwa dosłownie kilka minut. Sterylizatory są z reguły wyposażone w odpowiednie gumowe uchwyty, które zapobiegają oparzeniom podczas wyciągania sprzętu z kuchenki mikrofalowej. Wysterylizowane rzeczy spokojnie można pozostawić w sterylizatorze do wystygnięcia.